Zvýšená seismická aktivita v západních Čechách od 16. 12. 2020

Přibližně od 16. 12. 2020 pozorujeme v západních Čechách východně od obce Luby zvýšenou seismickou aktivitu. Řada otřesů je pocítěna lidmi v blízkosti epicentra. Zatím nejsilnější otřes měl magnitudo 2,4.

20. 12. 2020

Seismická aktivita v západních Čechách mezi obcemi Luby a Nový Kostel je typická výskytem sérií četných zemětřesení, tzv. zemětřesných rojů. Ty mohou trvat i několik týdnů až měsíců a stanice v nejbližším okolí za tu dobou zaznamenají i tisíce slabých otřesů. Silnější, zhruba od magnituda 1,5, bývají pozorovány lidmi v okolí a nejsilnější mohou způsobit i drobné škody na budovách.

Zatím nejvýznamnější přístrojově zaznamenaný seismický roj z této oblasti je z konce roku 1985, přesně před 35 lety. Tehdy nejsilnější otřes z 21.12.1985 měl magnitudo 4,6. Popisované škody zahrnovaly trhliny ve zdech a v omítce a spadlé chatrnější komíny a střešní tašky. Objevily se i poklesy vydatnosti minerálních pramenů ve Františkových Lázních.

Současná série otřesů je zatím slabší, nelze však vyloučit, že bude pokračovat a že se vyskytnou i otřesy silnější. Dosud lidé většinou  v makroseismických dotaznících popisují slabé zachvění. Pocítění jsou hlášena až z Chebu, Aše, Kraslic nebo Sokolova.

Nejbližší stanice našeho ústavu jsou od epicentrální oblasti vzdálené asi 180 km a z takové vzdálenosti kvalitně registrují zemětřesení přibližně od magnituda 1,5.

Aktuální informace naleznete na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd AV ČR, který západočeskou seismickou aktivitu zkoumá řadu let pomocí lokální sítě seismických stanic WEBNET.

Načítám mapu…

Poloha současné aktivní seismické oblasti.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info