Série slabých zemětřesení u vodní nádrže Orlík v létě 2024

Během léta 2024 zaregistrovaly naše seismologické stanice sérii deseti zemětřesení s ohniskem u vodní nádrže Orlík. Nejsilnější byl otřes z 10. 8. 2024 v 02:35 SELČ s magnitudem 2,0. Přestože se jedná o relativně slabé jevy, minimálně pět z nich bylo pocítěno lidmi v Klučenicích.

24. 10. 2024

Během této série bylo od 17. 7. 2024 do 5. 9. 2024 zaznamenáno celkem deset otřesů s magnitudy v rozmezí -2,4 až 2,0.
Zemětřesení byla pozorována nejen jako otřesy či zhoupnutí nebo zachvění, ale také jako hučení, dunění či rána podobná explozi.
Neočekáváme, že by tato zemětřesení mohla způsobit nějaké škody.

Nejsilnější otřes současné série, který byl pocítěn obyvateli např. v Klučenicích, Voltýřově, Klenovicích, Milešově, Žebrákově, Pukňově nebo Solenicích:

Datum: 10. 8. 2024
Čas: 02:35:26 SELČ (00:35:26 UTC)
Magnitudo: 2,0
Souřadnice epicentra: N 49,548° E 14,199° (mapy.cz)
Hloubka: 1,0 km


Prosíme obyvatele, kteří zemětřesení zaznamenali, o vyplnění makroseismického dotazníku. Údaje z dotazníků jsou pro nás velmi cenné, protože poskytují jiné informace než přístroje.

Více informací o jednotlivých silnějších otřesech najdete na Seismologickém informačním displeji pro Temelín a Dukovany.

Ze stejné oblasti jsme podobně silná zemětřesení zaregistrovali v letech 2000, 2007, 2010, 2011, 2017, 2019, 2021 a 2022. Nejsilnější dosud zaznamenaný otřes odtud je z 13.1.2007. Tehdy mělo zemětřesení magnitudo 2,3 a bylo poměrně výrazně pocítěno obyvateli v několika obcích v širším okolí epicentra. Pocítěné lidmi byly i některé slabší otřesy.
Za celou dobu přístrojového měření je z tohoto prostoru lokalizováno již téměř 150 zemětřesení, velká většina z nich byla velmi slabá a zaznamenaly je pouze citlivé přístroje.
Nejsou známy žádné zprávy o výskytu historických zemětřesení v této oblasti.

U zdejších zemětřesení není vyloučená možná spojitost se změnami výšky hladiny vodního díla Orlík, ale dosud jsme žádnou jednoznačnou korelaci nevypozorovali, i když hladinu pravidelně sledujeme.

Makroseismický dotazník

Na obrázku je mapa epicenter zemětřesení zaznamenaných během července až září 2024.

V blízkosti epicentra zemětřesení se nám několik dní po hlavním otřesu podařilo na dobu tří týdnů umístit čtyři mobilní měřicí aparatury, s jejichž pomocí jsme zaznamenali čtyři velmi slabé dotřesy. Díky těmto datům jsme mohli mnohem přesněji určit polohu epicenter i hloubku zdejších zemětřesení.

Potvrdil se náš předpoklad, že se jedná o mělká zemětřesení s hloubkou ohniska okolo 1 km. I proto jsou i tak relativně slabá zemětřesení pocítěná lidmi, i když jen na velmi malé ploše v blízkosti epicentra. Ze současné série otřesů máme prokazatelné pocítění pěti otřesů. Ty nejslabší z nich se projevovaly jako vzdálené dunění.

Pozice epicenter je mírně proměnlivá, nejsou všechna přesně z jednoho místa.

Přesnost našich lokací jsme ověřili porovnáním s ověřeným odpalem v nedalekém kamenolomu Lašovice, který proběhl v době měření dočasnými aparaturami.

Na grafu je vidět časový průběh pozorování zěmětřesení a magnituda jednotlivých otřesů.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info