Další série zemětřesení v západních Čechách od 10. 4. 2021

Od 10. 4. 2021 pozorujeme v západních Čechách severovýchodně od obce Luby další, ještě intenzivnější fázi výrazně zvýšené seismické aktivity. Řada otřesů je pocítěna lidmi v blízkosti epicentra. Zatím nejsilnější otřes z 10. 4. 2021 v 10:53 SELČ měl magnitudo 3,2.

13. 4. 2021

Současná série otřesů je pokračováním fáze zvýšené seismické aktivity, která je pozorována od konce roku 2020. Pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá a nelze vyloučit, že se vyskytnou i otřesy silnější. 

Seismická aktivita v západních Čechách mezi obcemi Luby a Nový Kostel je typická výskytem sérií četných zemětřesení, tzv. zemětřesných rojů. Ty mohou trvat i několik týdnů až měsíců a stanice v nejbližším okolí za tu dobou zaznamenají i tisíce slabých otřesů. Silnější, zhruba od magnituda 1,5, bývají pozorovány lidmi v okolí a nejsilnější mohou způsobit i drobné škody na budovách.

Zatím nejvýznamnější přístrojově zaznamenaný seismický roj z této oblasti je z konce roku 1985, přesně před 35 lety. Tehdy nejsilnější otřes z 21.12.1985 měl magnitudo 4,6. Popisované škody zahrnovaly trhliny ve zdech a v omítce a spadlé chatrnější komíny a střešní tašky. Objevily se i poklesy vydatnosti minerálních pramenů ve Františkových Lázních.

Nejbližší stanice našeho ústavu jsou od epicentrální oblasti vzdálené asi 180 km a z takové vzdálenosti kvalitně registrují zemětřesení přibližně od magnituda 1,5.

Aktuální informace naleznete na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd AV ČR, který západočeskou seismickou aktivitu zkoumá řadu let pomocí lokální sítě seismických stanic WEBNET.

Načítám mapu…

Poloha současné aktivní seismické oblasti.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info