Databáze historických zemětřesení v Českém masivu
Interaktivní mapa pocítěných zemětřesení a míst jejich pozorování
Ivan Prachař1 a Jana Pazdírková2
1) IP Consult, Praha; 2) ÚFZ, Masarykova univerzita, Brno
Prachař I., Pazdírková J., 2022, Historical Earthquake Database for the Bohemian Massif. https://doi.org/10.48790/HPAB-H834
jana.pazdirkova@ipe.muni.cz
Kromě přístrojově registrovaných otřesů zkoumáme také starší zemětřesení, o nichž víme jen z písemných záznamů – kronik, deníků, dopisů, matrik, pozemkových knih, úředních, hospodářských či meteorologických záznamů a podobně.
Abychom se o takovémto zemětřesení vůbec dozvěděli, musí být splněno několik podmínek:
někdo svoje pozorování zemětřesení v minulosti zapsal, tento zápis se dochoval do dnešních dnů, někdo ho v tom ohromném množství písemností objevil a tato zpráva se nějak dostala k nám.
Narazili jste ve Vámi studovaném textu na jakýkoliv zápis o zemětřesení?
Prosím, kontaktujte nás. Díky.
Zajímají nás hlavně zemětřesení pozorovaná na území dnešní České republiky nebo v blízkém okolí.
Kromě zápisů, že zemětřesení bylo pozorováno, jsou důležité i zprávy, že zemětřesení pocítěno nebylo – např. „Zemětřesení, které postihlo Vídeň, nebylo v naší obci zaznamenáno.“
Historickými zemětřeseními na našem území se již v minulosti zabývali mnozí – např. F. Koláček, E. Michal, M. Remeš, V. Kárník a další. Údaje ve starších katalozích pečlivě revidujeme a snažíme se najít další doplňující či upřesňující informace. Informace o některých zemětřeseních jsme prozatím převzali bez revize, zejména údaje o zemětřeseních v západních Čechách / Vogtlandu.
Výsledky výzkumu prezentujeme pomocí interaktivní mapy
V levé části je chronologický seznam zemětřesení, vpravo mapa epicenter. Po kliknutí na datum v seznamu nebo na značku na mapě se zobrazí podrobnější informace o otřesu včetně míst, kde bylo zemětřesení pocítěno (tzv. MDPs – macroseismic data points). Detailní informace pak lze najít kliknutím na jméno u „Dataset by“ a následně na pdf soubor na řádku „Link“, pokud je takový soubor přiložen.
Do databáze jsou zahrnuta nejen skutečná zemětřesení, ale také zemětřesení falešná (FAKE), která se ve starších katalozích objevila v důsledku nějaké chyby, překlepu nebo třeba špatné interpretace jiného přírodního jevu (sesuv, vichřice, meteorit apod.). Jsou zahrnuty i otřesy pochybné nebo nedostatečně doložené (DOUBT) a některá vzdálená zemětřesení, pocítěná na našem území (DIST).
V mapě jsou momentálně výsledky z roku 2022, ale výzkum pokračuje.
Databáze vznikla v rámci projektu SIGMA-2, který spolufinancoval ČEZ.
Data jsou zobrazována pomocí software MIDOP, který nám laskavě poskytl Mario Locati, INGV.
Výzkum historických zemětřesení byl podporován projektem GeoBarr.
Děkujeme Janu Zedníkovi, GFÚ AV ČR za jeho pomoc se záznamy v Makroseismickém archivu.
Mnohokrát děkujeme také všem, kdo nám pomohli s hledáním, přečtením a překladem zpráv o zemětřesení.