Regionální pozorovací síť MONET

Lokální síť seismických stanic MONET (FDSN kód M1) slouží k monitorování seismické aktivity oblasti severovýchodní části ČR, která je charakteristická výskytem silnějších historických zemětřesení, regionálně anomální úrovní mikroseismicity a dalšími projevy zvýšené geodynamické aktivity (zóna Nysa-Morava).

Zvýšená úroveň mikroseismicity, zjištěná po instalaci prvních digitálních stanic v širším regionu (1983-1987) a zejména po vybudování první stálé stanice v r. 1994, vedla k postupnému rozšiřování a modernizaci monitorovací infrastruktury v této oblasti. Po dobu své existence tak síť MONET prošla různými fázemi s měnícím se počtem a uspořádáním dočasných a permanentních stanic. Poslední důležitá fáze modernizace probíhá od r. 2010 v rámci projektu velkých infrastruktur CzechGeo/EPOS.

Základní, vnitřní část sítě MONET v současné podobě tvoří 7 stanic na severní a střední Moravě provozovaných ÚFZ Brno – jedná se o krátkoperiodické stanice MUVC, ANAC, LIPC, LOSC, SUPC a LUKC a MORC (na poslední zmíněné stanici je i širokopásmový snímač). Všechny tyto stanice jsou vybaveny citlivými seismometry umístěnými ve 2-5 m hlubokých šachticích a poskytují kontinuální záznamy s nízkou úrovní šumu, které jsou vzorkovány s frekvencí 200 Hz a poskytovány v reálném čase. Pozorovací síť rozšiřují stanice PIVO (od roku 2018), RYBC (2019) a DUDC (2020).

Od roku 2016 jsou pro účely projektu CzechGeo/EPOS k této síti přiřazeny i stanice KLOK, STEB a ZLHC Ústavu geoniky AVČR v Ostravě (ÚGN).

Záznamy stanic jsou přenášeny do datových center v Brně a Ostravě, odkud jsou dále sdíleny a souborně zpracovávány v ÚFZ s použitím dalších stanic, zejména VRAC, KRUC, JAVC, DPC, OKC, KRLC, UPC, OSTC, CHVC, provozovaných institucemi ÚFZ, ÚGN, GFÚ a ÚSMH. Pro tuto virtuální síť více než 20 stanic používáme souborný název "MONET+".

Seismické stanice MONET

Stanice Síť (FDSN kód) Lokalita
ANAC MONET (M1) Anenský vrch
DUDC MONET (M1) Dudkovice (obec Rovečné)
LIPC MONET (M1) Lipinka
LOSC MONET (M1) Lošov
LUKC MONET (M1) Luká
MORC MONET (M1) Moravský Beroun
MUVC MONET (M1) Mutkov
PIVO MONET (M1) Bartošovice v Orlických horách
RYBC MONET (M1) Česká Rybná
SUPC MONET (M1) Skalka u Prostějova

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info