Regionální pozorovací síť MONET

Lokální síť seismických stanic MONET (FDSN kód M1; doi:10.14470/Z6115722) slouží k monitorování seismické aktivity oblasti severovýchodní části ČR, která je charakteristická výskytem silnějších historických zemětřesení, regionálně anomální úrovní mikroseismicity a dalšími projevy zvýšené geodynamické aktivity (zóna Nysa-Morava).

Bez popisku

Zvýšená úroveň mikroseismicity, zjištěná po instalaci prvních digitálních stanic v širším regionu (1983-1987) a zejména po vybudování první stálé stanice v r. 1994, vedla k postupnému rozšiřování a modernizaci monitorovací infrastruktury v této oblasti. Po dobu své existence tak síť MONET prošla různými fázemi s měnícím se počtem a uspořádáním dočasných a permanentních stanic. Důležitá fáze modernizace proběhla v letech 2010-2019 v rámci projektu velkých infrastruktur CzechGeo/EPOS a poslední v r. 2020 v rámci výzkumného projektu GEOBARR.

Základní, vnitřní část sítě MONET v současné podobě tvoří 10 stanic na severní a střední Moravě provozovaných ÚFZ Brno – jedná se o krátkoperiodické stanice ANAC, DUDC, LIPC, LOSC, LUKC, PIVO, RYBC, MORC (zde je i širokopásmový snímač), MUVC a SUPC. Všechny tyto stanice jsou vybaveny citlivými seismometry umístěnými ve 2-5 m hlubokých šachticích a poskytují kontinuální záznamy s nízkou úrovní šumu, které jsou vzorkovány s frekvencí 200 Hz a poskytovány v reálném čase.

V letech 2016-2020 byly pro účely projektu CzechGeo/EPOS k této síti přiřazeny i stanice KLOK, STEB a ZLHC Ústavu geoniky AVČR v Ostravě (ÚGN).

Záznamy stanic jsou přenášeny do datových center v Brně, odkud jsou dále sdíleny a souborně zpracovávány v ÚFZ s použitím dalších stanic, zejména VRAC, KRUC, JAVC, DPC, OKC, KRLC, UPC, OSTC, CHVC, provozovaných institucemi ÚFZ, ÚGN, GFÚ a ÚSMH. Pro tuto virtuální síť více než 20 stanic používáme souborný název "MONET+".

Seismické stanice MONET

Stanice Síť (FDSN kód) Lokalita
ANAC MONET (M1) Anenský vrch
DUDC MONET (M1) Dudkovice (obec Rovečné)
LIPC MONET (M1) Lipinka
LOSC MONET (M1) Lošov
LUKC MONET (M1) Luká
MORC MONET (M1) Moravský Beroun
MUVC MONET (M1) Mutkov
PIVO MONET (M1) Bartošovice v Orlických horách
RYBC MONET (M1) Česká Rybná
SUPC MONET (M1) Skalka u Prostějova

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info