Zemětřesení Králický Sněžník 28. a 29. 1. 2018

Ve dnech 28. a 29. ledna 2018 zaregistrovaly seismologické stanice několik slabých zemětřesení s ohniskem u Králického Sněžníku. Nejsilnější z nich 28. 1. ve 14:13 hodin středoevropského času měl magnitudo 1,9, otřes ze dne 29. 1. v 8:00 hodin středoevropského času měl magnitudo 1,8. Souřadnice epicentra jsou 50,16° severní zeměpisné šířky a 16,82° východní zeměpisné délky.

Není vyloučeno, že otřesy mohly být citlivými jedinci pocítěny. Prosíme obyvatele, kteří zemětřesení zaznamenali, o vyplnění makroseismického dotazníku na webových stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd na adrese www.ig.cas.cz. Tyto údaje jsou pro nás velmi cenné, děkujeme.

Severovýchodní část České republiky je po západních Čechách druhou nejaktivnější seismickou oblastí u nás. Posledních 20 let je detailně monitorována (více zde) a citlivé seismické stanice zaregistrovaly za tu dobu přes 4000 velmi slabých přirozených zemětřesení. Jen šest z nich však bylo natolik silných, že bylo pocítěno také lidmi, čtyři z nich pouze jedním nebo dvěma vnímavými pozorovateli. Jedním z těch pozorovaných bylo také zemětřesení u Králického Sněžníku ze dne 28. 3. 2012 s magnitudem 2,0.

Záznam signálu dvou nejsilnějších otřesů ze dne 28. 1. na stanici ANAC (Anenský vrch).