Zemětřesení Hlučín 10. 12. 2017

Dne 10. 12. 2017 ve 3:52 hodin středoevropského času zaregistrovaly seismologické stanice ve střední Evropě zemětřesení s magnitudem 3,5, které mělo ohnisko severně od Hlučína. Souřadnice epicentra jsou 49,92° severní zeměpisné šířky a 18,23° východní zeměpisné délky. Mnoho lidí bylo otřesem probuzeno ze spánku, vybíhali z domu, pocitovali strach. Jev byl pocítěn jako krátký intenzivní otřes, slabé nebo silné zachvění, zakymácení, zhoupnutí nebo náraz, byla slyšet exploze, hučení nebo dunění, drnčelo nebo cinkalo sklo, praskal krov, hýbal se lehký nábytek a zavěšené předměty, zvířata byla neklidná. Z nejbližšího okolí jsou oznámeny také vlásečnicové trhliny v omítce nebo malé škody na budovách. Do 24 hodin po otřesu již bylo zaznamenáno kolem 520 hlášení přibližně do 80 km od ohniska.

Prosíme obyvatele, kteří zemětřesení zaznamenali, o vyplnění makroseismického dotazníku na webových stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd na adrese www.ig.cas.cz. Tyto údaje jsou pro nás velmi cenné, děkujeme.

Severovýchodní část České republiky je po západních Čechách druhou nejaktivnější seismickou oblastí u nás. Posledních 20 let je detailně monitorována a citlivé seismické stanice zaregistrovaly za tu dobu přes 4000 velmi slabých přirozených zemětřesení. Jen pět z nich však bylo natolik silných, že bylo pocítěno také lidmi, čtyři z nich pouze jedním nebo dvěma vnímavými pozorovateli. Pátý otřes, severně od Rýmařova u Alfrédky v červnu 2012, popsalo v makroseismickém dotazníku 26 lidí z okruhu 20 km od ohniska.

Tak silné přirozené zemětřesení, jako bylo toto u Hlučína, je na severní Moravě a ve Slezsku docela vzácné. V minulém století se srovnatelný jev vyskytl pouze v roce 1931. Na Opavsku byla od března do července 1931 pozorována série zemětřesení, z nichž nejsilnější otřes ze dne 12. dubna byl zaznamenán mnoha lidmi přibližně do 60 km od ohniska. Slabší zemětřesení na Opavsku pak byla hlášena v letech 1934 a 1993. Oblast do 30 km od ohniska byla zasažena otřesy v Hrubém Jeseníku v červenci 1935 a v září 1986.

Záznam signálu zemětřesení na vertikálních složkách blízkých stanic ÚFZ.