Zemětřesení u obce Hostěradice 1.6.2014

Dne 1.6.2014 v 02:43 hodin středoevropského letního času zaregistrovaly seismologické stanice zemětřesení s ohniskem u obce Hostěradice, 45 km jihozápadně od Brna, s magnitudem 2,0.

Není vyloučeno, že zemětřesení bylo pocítěno lidmi v blízkém okolí ohniska. Mohlo se projevit nejen otřesem nebo zachvěním, ale také ranou, duněním nebo jiným akustickým efektem. Prosíme občany, kteří zemětřesení zaznamenali, o podání zprávy nebo o vyplnění makroseismického dotazníku na webových stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd na adrese www.ig.cas.cz/makroseismicky-dotaznik.

20.6.2014:

Do dnešního dne jsme dostali 14 makroseismických dotazníků z obcí Hostěradice, Morašice a Skalice. Respondenti byli probuzeni ze spánku, pocítili slabé nebo silné zachvění a slyšeli silnou ránu a dunění. Někteří vyběhli z domu podívat se, co se stalo. Lehký nábytek se zatřásl, okna drnčela, nádobí cinkalo, zvířata byla neklidná.

Hostěradice
Poloha ohniska (žlutá hvězdička) a místa, ze kterých bylo zemětřesení dosud hlášeno (červené body).

Článek o tomto zemětřesení:

Pazdírková J., Zedník J., Prachař I., Krumlová H., Zacherle P. (2015): Zemětřesení v Hostěradicích v červnu 2014. Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku, vol. 22, no. 1-2, 2015. Masarykova univerzita, Brno. 61-64.    PDF