Katastrofické zemětřesení Japonsko, 11.3.2011

Dne 11.3.2011 v 6:58 hodin středoevropského času zaregistrovaly seismologické stanice provozované ÚFZ katastrofické zemětřesení s magnitudem 9,0 (podle americké seismologické agentury NEIC) z Japonska severovýchodně od ostrova Honšú. Souřadnice epicentra jsou 38,32° severní zeměpisné šířky a 142,37° východní zeměpisné délky.

Hypocentrum otřesu bylo v hloubce 32 km. Pohyb dna vyvolal ničivé vlny tsunami, které zpustošily pobřeží severovýchodního Japonska. Hlavní otřes byl následován desítkami dotřesů, které byly v ÚFZ rovněž registrovány.

Magnitudo otřesu bylo původně stanoveno na 8,9, po vyhodnocení všech dostupných dat bylo zvýšeno na 9,0. Toto zemětřesení je čtvrté nejsilnější světové zemětřesení od roku 1900.

Informace o registraci zemětřesení na lokální síti monitorující JE Temelín najdete zde.

Ukázka signálu na širokopásmové stanici Moravský Krumlov.

Čas na seismogramu je uveden v UTC (SEČ - 1 hodina)